Да помогнем!

Задушена риба Мерлуза

Penulis : mockata2 on 26.04.2013 г.

26.04.2013 г.

Необходими продукти:
> мерлуза 300 грама
> домати 50 грама
> червен пипер 3 грама
> моркови 30 грама
> керевиз 20 грама
> лук 20 грама
> вино 10 мл.
> брашно 3 грама
> олио 10 мл.
> чесън 1 грам
> сол 1 грам

Б - 51,44 г, М - 15,61 г, В - 8,90 г; 392,56 ккал

  Рибата се нарязва и се посолява. Слага се в тава, залива се с част от мазнината и се задушава няколко минути в умерена фурна. В останалата мазнина се задушават дребно нарязаните лук, моркови, керевиз и чесън. Добавя се нарязаните домати и накрая - брашното,  червения пипер и виното. Сместа се залива с гореща вода и се вари до полуомекване на зеленчуците, след което се прибавя към рибата. Ястието се задушава.






коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Пиле варено


Необходими продукти:
> пиле 250 грама
> моркови 10 грама
> керевиз 10 грама
> сол 1 грам

Б - 39,35 г, М - 7,53 г, В - 3,42 г, 245,39 ккал

 Почистеното и измито пиле се нарязва на порции и се залива с малко вода. Поставя се почистени, измити и нарязани на едро моркови и керевиз. Посолява се и се оставя да ври на тих огън.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Телешко със зелен фасул

Penulis : mockata2 on 25.04.2013 г.

25.04.2013 г.

Необходими продукти:
> телешко месо 150 грама
> олио 10 мл.
> зелен фасул пресен 200 г или консервиран 250 грама
> брашно 3 грама
> домати 50 г или доматено пюре 3 грама
> лук 20 грама
> магданоз 5 грама
> червен пипер 1 грам
> сол 1,5 грама

Месото се задушава в сгорещената мазнина и се изважда. В същата мазнина се задушават последователно дребно нарязания лук и част от доматите. Наръсват се брашното и червения пипер. Разбърква се добре и се прибавя месото. Посолява се. Залива се с гореща вода. Оставя се да поври. Прибавя се почистения зелен фасул. След полу-сваряването му се слагат останалите домати. Готовото ястие се поръсва с дребно нарязан магданоз.
Б - 29,83 г, М - 17,12 г, В - 12,52 г; 331 ккал



коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Витамин А

  Витамин А се съдържа в различни животински масла, особено в кравето и рибеното. Намира се също в голямо количество в жълтъка на яйцата и в хайвера, както и в черния дроб и други вътрешни органи на животните. Почти не се съдържа в сланината, свинската мас и растителните масла, много малко в говеждата лой.
Под формата на провитамин А или каротин този витамин се намира в голямо количество в морковите, червените чушки, тиквите, доматите, спанака, копривата, кайсиите и други зеленчуци и плодове с жълточервен цвят. Този витамин се разрушава от слънчевата и ултравиолетовата светлина и кислорода.
  Витамин А се всмуква от червата само при наличие на мазнини. Като се ядат сурови, необработени в мазнини моркови, каротинът се използва само 10-15 %, ако обаче се ядат задушени в масло, каротинът се използва до 90%
  При продължителен недостиг или липса на витамин А в храната може да се развият редица болестни явления: изоставане в развитието на скелета, кокоша слепота - слабо виждане в здрач и нощем, възпаление на очите и лигавицата на носно-гърлената кухина, белите дробове, стомаха, червата, пикочо-половите органи, израждане на черния дроб и други.
  Дневното необходимо количество за възрастен човек е около 5000 ИЕ или 1,5 мг чист витамин. При бременни и кармачки, както при много тежък физически и умствен труд е необходимо 2-2,5 мг дневно витамин А.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Диета до 3000 калории

Закуска - чай, кашкавал или сирене, салам (филе), мед или конфитюр, варено яйце.
Обяд - супа картофи или таратор, сарми меси или чушки пълнени с месо, руло месо или печено месо с гарнитура ориз, палачинка или крем карамел.
Следобедна закуска - кисело мляко или айран.
Вечеря - леща яхния или макарони на фурна, салата, плод (компот, печена тиква), хляб 350 г.

Състав: Белтъчини=132, Мазнини=106, Въглехидрати=383, Калории=3014






коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Телешко варено

Penulis : mockata2 on 24.04.2013 г.

24.04.2013 г.

Необходими продукти за една порция:
> телешко месо 150 грама
> моркови 50 грама
> керевиз 50 грама
> картофи 150 грама
> лук 20 грама
> домати 50 грама
> краве масло 5 грама
> сол 1,5 - 30,16 грама
  Б-30,16 г., М-11,79 г., В-32,87 г., 368,07 ккал

  Нарязаното на парчета телешко месо се залива със студена вода и се оставя да заври. След отстраняване на пяната се посолява, прибавят се лукът, ароматните корени и част от доматите. Вари се на тих огън до омекване на продуктите. Слагат се картофите, а десетина минути преди края - и останалите домати. След снемане от огъня се прибавя кравето масло.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Затлъстяване

Penulis : mockata2 on 22.04.2013 г.

22.04.2013 г.

  Болест или козметичен дефект е затлъстяването? Времето на тези спорове е отдавна отминало. Медицината е категорична по въпроса. Затлъстяването е сериозно заболяване. Наднорменото отлагане на тлъстини е болестно състояние с много тежки последици. Пълнотата води до намаляване на работоспособността и жизнеността, потиска психиката. Статистиките показват, че хора с излишни килограми живеят по-малко и са по-уязвими от други болести, отколкото тези с нормална телесна маса. Затлъстяването е благоприятна почва за появата на редица тежки страдания, като подагра, атеросклероза, хиперлипопротеинемии - повишени масти и холестерол в кръвта, високо артериално наляганедиабет,  пясък и камъни в бъбреците и жлъчката. Затлъстелите хора по-често прекарват миокарден инфаркт или мозъчен инсулт, страдат от стенокардия.
  Пълният човек "носи" извънреден товар от 20-30-50 килограма тлъстини. Това затруднява работата на сърцето. Сърдечния мускул се съкращава по-често и по-бързо се износва. Затлъстялото сърце трудно изтласква кръвта по изменените и уплътнени кръвоносни съдове. То е подпирано от коремните тлъстини и лесно може да се завърти около оста си. Това ненормално разположение на сърцето често става причина за тежест и болка в сърдечната област. Хората със затлъстяване се оплакват по-често от задух, кашлица и болки в гърдите. Хроничните деформиращи ставни заболявания нерядко са спътници на свръх-масата. Около 3/4 от затлъстелите над 40-годишна възраст, лекувани в Клиники по лечебно хранене и метаболитни заболявания, са изразени артрозни изменения. Увеличената телесна маса е предпоставка за по-бързо износване на ставите, за появата на обменни изменения в тях.
  Разширените вени, тромбофлебитите са все по-честа "привилегия" на пълните. Проучванията показват, че съществува връзка между затлъстяването и рака. Установено е, че ракът на млечната жлеза и на матката се среща по-често сред пълните жени. Ракът на дебелото черво също така спохожда повече хората, консумиращи в големи количества тлъста храна.
  Става ясно колко са прави били французите, които с чувство за хумор са определяли три степени на затлъстяването: 1-ва степен - всички ти завиждат, 2-ра степен - всички ти се смеят, 3-та степен всички ви съжаляват.
 




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Регулация на апетита

Penulis : mockata2 on 21.04.2013 г.

21.04.2013 г.

  Храненето е процес с изключително важно биологично значение. Животът на всяко живо същество - от едноклетъчния организъм до човека - е невъзможна без храна. Храненето е в постоянна връзка с апетита - желанието, охотата за ядене.
  Апетитът е съчетание на вродени безусловни и условни рефлекси. Той се влияе от различните фактори: вкус, аромат и вид на ястието, начин на поднасяне на храната, емоционално състояние на индивида.
  През последните години възникват все повече проблеми, свързани с апетита и разпространението на така наречената болест "Болест на цивилизацията", зависещи до голяма степен от промените на апетита. От една страна, повишеният апетит води до ненужно увеличаване на телесната маса, до затлъстяване. От друга страна съвременният динамичен живот и различните стресови ситуации предизвикват намаляване на апетита, особено в юношеската и младежка възраст, което също е болестно явление.
  Регулацията на апетита се осъществява от главния мозък и по-точно от хипоталамуса. Тук се намират структури, които направляват приемането на храната. Установено е, че в страничните зони на хипоталамуса се намират така наречените център на глада, който при възбуждане повлиява както приемането на храната, така и секторната и моторната дейност на стомаха и червата. В централната зона на хипоталамуса се намират ядра, формиращи т. нар. център на ситостта. Тези ядра се възбуждат периодично и изпращайки сигнали към центъра на глада, поискат апетита.
  Центърът на ситостта се възбужда от сигналите, които идват от периферията, т. е. от рецепторите на стомаха и червата. Влияние оказва и съдържанието на хранителни вещества в кръвта. Импулсите, които идват от стомаха при напълването му с храна, активират центъра на ситостта, който от своя страна потиска дейността на центъра на глада.
  Изследванията на учените сочат, че в хипоталамичната област се намират ядра, които реагират на промените в нивото на кръвната захар и "ръководейки" дейността на жлезите с вътрешна секриция, имащи отношение към обмяната на веществата, регулират апетита. Така например е установено, че при повишаване на нивото на кръвната захар след нахранване се потиска секрецията на адреналина, глюкагона и соматотропния хормон, а се повишава тази на инсулина. Този процес е съпроводен и с потискане активността на центъра на глада.
  Инсулинът се произвежда от бета-клетките на задстомашната жлеза и има много голямо значение за апетита. Редица болестни състояния , характеризиращи се с повишен апетит, се свързват с повишена продукция на инсулин.
  Чувството на глад или ситост е в тясна връзка с рецепторите на стомашната лигавица. Затлъстяването на стомаха с храна активира центъра на ситостта. Апетитът се влияе и от психичното състояние, което говори за връзката му с дейността на мозъчната кора.
  Видът на храната, ароматът, самата мисъл за предизвикват по рефлекторен път отделяне на стомашен сок. Провокирането на отделяне на апетитен сок чрез подходяща обстановка за хранене и приятен вид и аромат на ястията има особено значение за лечението на безапетитието у децата. Отделянето на стомашния сок се стимулира и от някои храни - месни и зеленчукови бульони, алкохол, готварска сол, кафе, подправки, пикантни сосове, накои горчиви вещества, концентрирани захари. Безразборното хранене и преяждането увреждат апетита. Посочените фактори, възбуждащи апетита, трябва да се избягват от затлъстелите хора по понятни съображения.
  Така че да се свързва апетитът предимно с гастрономията и лакомничеството е неправилно. Не може да се гледа на него само като на наше удоволствие и наша беда. Желанието за хранене е свързано с приятни усещания, но преди всичко е в тясно взаимоотношение с необходимостта организмът да получава храна, без която животът е немислим. Обаче не трябва да се предоверяваме на добрия си апетит.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Диета - суровоядство

 Първи ден
  Първа закуска - накиснато жито 50 г., мед 10 г., орехи ядки 30 г., моркови 250 г.
  Втора закуска - плодово желе.
  Обяд - таратор с краставици, прясно сирене 100 г., домати с лук 300 г.
  Следобедна закуска - лешници 30 г., плод 250 г.
  Вечеря - зеле 150 г., чушки 150 г., чаша кисело мляко.
Състав - Белтъчини=52, Мазнини=65, Въглехидрати=162, Калории=1451.

Втори ден
  Първа закуска - стъргани ябълки 250 г., овесени ядки 20 г., мед 10 г., орехи ядки 30 г.
  Втора закуска - плод 250 г.
  Обяд - студена доматена супа с кисело мляко, чушки пълнени 2 броя с прясно сирене 100 г., зеле 200 г.
  Следобедна закуска - смесен плодов сок 150 мл.
  Вечеря - салата от зеленчук 300 г с майонеза 30 г., накиснато жито 50 г., фъстъци ядки 30 г. Състав - Белтъчини=52, Мазнини=65, Въглехидрати=162, Калории=1451.

Трети ден
  Първа закуска - сусам смлян 50 г. с мед 10 г., ябълка 250 г.
  Втора закуска - стъргани моркови 250 г. с лимон.
  Обяд - зеленчуков сок 150 мл., пастет от кисело мляко 150 г. с чесън, салата 300 г.
  Следобедна закуска - дини 500 г. или друг плод 250 г.
  Вечеря - ряпа 100 г., домати 200 г., чаша кисело мляко.
Състав - Белтъчини=52, Мазнини=65, Въглехидрати=162, Калории=1451.





коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Тридневна диета при затлъстяване

Penulis : mockata2 on 20.04.2013 г.

20.04.2013 г.

 Първи ден

  Закуска - чай без захар, обезмаслено сирене - 50 г.
  Втора закуска - плод 250 г. ябълки, ягоди, череши, не сладки круши, малини, праскови, дини, пъпеши, кайсии, тиква, портокали, лимон и други.
 Обяд - телешки шницел скара 150 г.; салата без олио - 300 г. домати, чушки, зеле, зелена салата, краставици, цвекло, репички и други.
 Следобедна закуска - варено яйце 1 брой.
 Вечеря - месо телешко или пилешко със зелен фасул; кисело мляко 1 чаша
 Типов хляб за цял ден 130 г

Състав - Белтъчини = 87, Мазнини = 50, Въглехидрати = 134, Калории 1334.


Втори ден

  Закуска - прясно мляко с какао или кафе без захар.
  Втора закуска - салата 300 грама.
  Обяд - тас кебап със 100 г. нето месо, компот без захар.
  Следобедна закуска - извара 150 грама.
  Вечеря - месо паприкаш със 100 г. нето месо, плод 250 г.
  Хляб типов за цял ден 130 г.

 Състав - Белтъчини=90, Мазнини=37, Въглехидрати=137, Калории 1235.

Трети ден

  Закуска - чай без захар, кашкавал 50 г.
  Втора закуска - извара 100 г.
  Обяд - месо със зеле, плод.
  Следобедна закуска - салата чушки без олио 300 г.
  Вечеря - варено месо 150 г нето, салата смесена 300 г., компот без захар.
  Хляб типов 130 г за цял ден.

  Състав - Белтъчини=90, Мазнини=37, Въглехидрати=137, Калории 1235.







коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Принципи за добро домашно меню

  Тази принципи са съобразени с хранителното, витамино-солевото съдържание и същността на храните.
  Сутрешната закуска трябва да се състои от една чаша чай от шипки, липов цвят, риган, ябълкови кори или руски чай - според вкуса и сезона, мляко или плодов сок, една лъжица мед, пълнозърнест  хляб, масло или сирене 200 г. сурови плодове.
  Обедът трябва да представлява главното ядене на деня и да се състои от зеленчукова супа, по възможност съставена от различни зеленчуци - борш, градинарска, манастирска, крем супа или месен бульон  със зеленчуци.
   Второто ядене е 100-150 г. месо, сготвено със зеленчук, задушено или печено, гарнирано с ориз, картофи, моркови и грах. Към него се поднася салата от зеленчук - домати, чушки, зеле, червено зеле, кисело зеле, репички, краставици, ряпа, алабаш, моркови и други. Третото ядене е обикновено компот или сурови плодове.
  Следобедна закуска в 16 часа е добре да се състои от 1/4 л. кисело или прясно мляко и малко плодове за възрастните, а за децата към тази закуска да се прибави филия с масло или извара.
  Вечерята трябва  да бъде съставена от по-леки храни и да се приема най-малко два часа преди лягане - мляко, плодове или компот, кашава храна, ориз, пюре, постно ядене.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Салата от цикория по холандски

Penulis : mockata2 on 19.04.2013 г.

19.04.2013 г.

  Необходими продукти:

  > цикория 300 грама
  > бадеми 20 грама
  > стафиди 20 грама
  > портокали 2 бр.
  > майонеза 80 грама 
  > черен пипер 10-12 зърна
  > сол на вкус

  Почистената и измита цикория се нарязва на тънки парченца. Смесва се с попарените, обелени и ситно нарязани бадеми, попарените стафиди, нарязания на малки парченца един портокал, щипка ситно настъргана портокалова кора. Поръсва се смления черен пипер, солта и сока от втория портокал.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Таблица за идеалните килограми

Penulis : mockata2 on 18.04.2013 г.

18.04.2013 г.

  Пример за определяне на относителната маса при използуване на приложените таблици за идеалните килограми: Жена на възраст 23 г. и с ръст 155 см. тежи 79,5 килограма. От таблицата определяме, че нейните идеални килограми са 53 кг. -относителна  маса 100%. Свръх масата на тази жена 79,5-53=26,5 кг. съставлява 50% от идеалната, а относителната и маса е 150% (100+50).
  От приложените таблици всеки може да определи собствените си идеални килограми според възрастта, пола и ръста. Установим ли, че килограмите ни са от 10 до 20% повече от тези, посочени в таблиците, трябва да се вземат мерки.
  Ако свръх масата е повече от 20%, са необходими лекарска консултация и продължителни, непрекъснати усилия за премахване на излишните килограми.
 
  Видният френски нутриционист Тремолиер пише: "Когато лекуваме затлъстял с диета около 800 калории дневно и отслабването спре, значи сме постигнали идеалната телесна маса. Фактически това е масата, при която сме с най-добро самочувствие."


Важно е да прочетем, че нормалната телесна маса може да бъде 10% над или под идеалните килограми. Така например, ако идеалната маса е 70 кг. масата от 63 до 77 кг е нормална.

             Идеалната телесна маса в кг. за мъже в зависимост от ръста и възрастта 


Идеалната телесна маса в кг. за жени в зависимост от ръста и възрастта 





Не пропускайте да прочете по подробно за телесната маса.





коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Телесна маса - отслабване

  Телесната маса е показател с голямо значение за правилно физическо развитие, за здравето на всеки организъм, за неговата работоспособност. Тя зависи от редица фактори - пол, възраст,  раса, географски условия, физиологично състояние, трудова дейност, морфологични особености на организма,  социална среда, двигателна активност и особено от храненето. Във физиологията, както и в клиничната медицина  съществуват различни критерии за нормална телесна маса. Има и различни термини за нормална телесна маса - оптимална, идеална, желана и т.н. Трябва да се подчертае, че нормалната телесна маса на всеки организъм  е съвсем индивидуална цифра, която може точно да се определи само при медицински преглед. Различните формули и таблици могат да бъдат само ориентири, разбира се, много необходими. Смята се, че така наречената телесна маса е тази, която обуславя най-голяма работоспособност и вероятност за най-продължителен живот, а практически - тези, при която човек се чувства най-добре. Видният френски нутриционист Тремолиер пише: "Когато лекуваме затлъстял с диета около 800 калории дневно и отслабването спре, значи сме постигнали идеалната телесна маса. Фактически това е масата, при която сме с най-добро самочувствие."


  Обикновено за нормална се приема телесна маса, която най-често се среща у хората. Тя се определя от математически изчислена средна стойност на основата на много измервания. Според някои автори идеалната телесна маса е с 10% по малка от средната.
  Най-разпространеният метод за определяне на нормалните килограми е този на френския анатом Брока. Той се състои в следното: от стойността на ръста в см се изважда 100. Така например лице с ръст 170 см би трябвало да тежи 70 кг. Това е много удобен но не универсален и точен метод. По него могат да се допуснат редица грешки. Всеизвестно е например, че хората на физическия труд и спортистите - тежкоатлети, боксьори, борци и други са с повишена телесна маса, но не за сметка на ненужните тлъстини, а на развитата мускулна система.
  По настоящем се знае, че само увеличаването на телесните тлъстини, а не изобщо на телесна маса е вредно. Това обаче не бива да не успокоява, когато кантара показва, че нашите килограми е над нормата. Казаното по-горе важи, ще подчертаем още веднъж, само за работници на тежки физически труд и за някои спортисти. Трябва да се има предвид освен това, че при редица спортове оптималната телесна маса е по-ниска от възприетата за нормата.
  Най-голямото практическо значение за калиперометрията - изследване на кожните гънки на стандартни места. Активната телесна маса представлява масата на тялото без тези на тлъстината, т. е. в това понятие се включват мускулатурата, скелетът, вътрешните органи и телените течности.
  Сравняването на фактическата телесна маса на човека с неговите идеални килограми най-широко се използва като критерий за определяне  степента на затлъстяването. Свръх масата може да се изрази като процентно отклонение на действителната от идеалната маса или като относителна маса. Смята се, че нормалните стойности на относителната маса са от 91 до 109%. При 110 и повече процента вече говорим за свръх маса.
 




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Витамин Р - цитрин

Penulis : mockata2 on 17.04.2013 г.

17.04.2013 г.

  Витамин Р (цитрин) е открит от унгарските учени Сент Георги и С. Рушняк. Те доказаха, че сокът от лимон или пиперки има много ефикасно действие върху  пропускливостта на кръвоносните съдове. Поради златисто-жълтия му цвят  тези автори нарекоха витамина - цитрин. Намира се най-много в шипките (400-600 мг. %), зелето (100 мг.%), салатите (100 мг. %), спанака (30 мг. %), доматите (60 мг. %), магданоза (130 мг. %) и в другите зеленчуци в по-малко количество.
  Мастно-разтворимите витамини имат също голямо значение за човека.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Витамин В12 - Цианкобаламин

  Витамин В12 (цианкобаламин) се намира в голямо количество в черния дроб, месото и в някои зеленчуци. Синтезира се и от някои червени бактерии. Играе голяма роля за правилното узряване на червените кръвни клетки в костния мозък. За да може да се извлече от храните, необходимо е действието на едно сложно белтъчно съединение ( отделно от стомаха и наречено гастромукопротеин). Ако в храната липсва витамин В12 или е нарушено отделянето на това белтъчно вещество от стомаха, в организма се развива злокачествена анемия.
  Към витамин В-комплес някои автори причисляват също пангамовата киселина (витамин В15). За първи път тя е изолирана в чист вид от Кребс и неговите ученици от ядките на кайсии и от оризовите трици. Доказана е също в пивоварните дрожди, в черния дроб, кръвта. Взема участие в дейността на клетъчните дихателни ензими. Терапевтично е използувана при сърдечно-съдови заболявания, ревматизъм и др. Дневното необходимо количество за човек е под 2 мг.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Лечебно хранене при камъни в бъбреците

Penulis : mockata2 on 16.04.2013 г.

16.04.2013 г.

  Лечебно хранене и режим на живот при бъбречно-каменна болест

Хранителни продукти
 1. Мляко и млечни продукти
   а). Разрешени млечни продукти няма поради богатството на млякото и млечните продукти на калциеви соли.
   б). Ограничени млечни продукти като: диетична извара, биволско или смес, кисело мляко - смес или овче, пълномаслено или бито мляко - краве, овче, краве и овче саламурено сирене, диетично сирене, прясна сладка и кисела сметана.
  в). Забранени млечни продукти като: мляко на прах, концентрирани млека със или без захар, холандски сирена, топени и пушени сирена.

 2. Месо и местни продукти
  а). Разрешено месо и местни продукти: месо прясно - телешко, говеждо крехко, домашен заек, нетлъсти птици - пиле, млада кокошка и петел, бройлер, нетлъста пуйка до 2-3 пъти в седмицата.
  б). Ограничени: нетлъсто свинско
  в). Забранени меса и местни продукти: тлъсти и стари меса, тлъсти птици - патица, гъска, животински вътрешности - чревца, шкембе, мозък, далачета, момици, бъбречета, черен дроб; джолан, уши, свински глави и крачета, силни бульони - местни и зеленчукови, пикантни сосове; консервирани меса - колбаси, луканки, суджуци, наденици, шпек салам; шунка, роле, филе, сарфалади, леберкез, кайзер, пушени гърди; местни консерви от всякакъв вид, пача, кървавица, пастърма, създърма, дивеч - див заек, пъдпъдък, гълъб, бекас, яребица, дива патица,  фазан, сърна, елен, глиган, дива свиня.

  3. Риба и рибни продукти
   а). Разрешени: нетлъста прясна речна или морска риба - бяла риба, мряна, оклей, скобар, пъстърва, чига, щука, млад шаран, сафрид, карагьоз, пролетна скумрия, мерлуза, калкан.
  б). Ограничени: тлъсти морски и речни риби.
  в). Забранени: хайвер - червен, черен, тарама; мариновани и осолени риби, чирози, рибни консерви, рибни пастети, шпроти, сайра,; миди, раци, стриди, калмари и скариди.

 4.Яйца
  а). Разрешени: цели кокоши яйца под всякаква кухненска обработка до 1 яйце дневно, яйчен белтък.
  б). Забранени: майонеза

 5. Мазнини
  а). Разрешени мазнини: растителни масла - царевично, маслиново, слънчогледово; прясно краве масло.
  б) Ограничени мазнини: свинска мас.
  в). Забранени мазнини: говежда и овча лой, пача, гъша и рибена мазнина и сланина.

 6. Зеленчуци
  а).Разрешени зеленчуци: тиквички, домати, доматен сок, пиперки, камби, картофи под всички кухненски обработки, зеле; зеленчукови консерви, зеленчукови сокове и замразени зеленчуци.
  б). Ограничени зеленчуци: моркови, целина, карфиол, червено цвекло, краставици, маруля и салата, зелен фасул, зелен грах и гъби.
  в). Забранени зеленчуци: спанак, киселец, ревен, лапад, лобода, грах, стар фасул, нахут, соя, леща, сини домати, ряпа и репички.

 7. Плодове
  а). Разрешени плодове: ябълки, грозде, банани, ананас, дини, пъпеши и кестени.
  б). Ограничени плодове: портокал, лимон, грейпфрут, мандарини, круши, дюли, череши, вишни, ягоди, малини, касис и боровинки.
  в). Забранени плодове: сини сливи, къпини, смокини, фурми, диви ягоди, орехи, бадеми, лешници, фъстъци, тиквени и слънчогледови семки.

 8. Хляб, зърнени храни и тестени произведения
  а). Разрешени: храни няма
  б). Ограничени: ръжен хляб, макаронени изделия - макарони, фиде, кускус, юфка; ориз, оризови ядки, овесени ядки, елда, грис, нишесте; бял пшеничен хляб - ограничен до 150-200 грама на денонощие; хлябни закуски и сухари.
  в). Забранени: храни практически няма.

 9. Захар и сладкарски изделия
  а). Разрешени: няма
  б). Ограничени: захар, гликоза, фруктоза, чист пчелен мед, сладки, желета, конфитюри, мармалади, локум, вафли, халва - сусамова или слънчогледова.
  в). Забранени: сиропирани сладкиши, пасти, торти, пържени сладкиши

 10. Питиета
   а). Разрешени питиета: чай от липов цвят, мечо грозде, коса от царевица, дръжки от череши; запарка от глухарче; отвара от магданозени листа и корени, листа от крушево дърво.
   б). Ограничени питиета: плодови и зеленчукови сокове.
   в). Забранени питиета: силен руски чай, кафе нес, кафе, какао, всички спиртни напитки; газирани безалкохолни напитки - всички видове, газирани минерални води; дрождеви напитки, боза.

 11. Подправки
   а). Разрешени подправки: магданоз - корени и листа, копър и доматено пюре
   б). Ограничени подправки: лимонов сок, оцет чист винен.
   в). Забранени подправки: лютив червен пипер, лютиви пиперки и чушлета, кетчуп, салца, горчица, хрян, лютеница.

 12. Готварската сол е ограничена

  Изисквания към храната
  - Умерена употреба на алкализиращи и подкиселяващи храни като - зеленчуци и плодове, захар и захарни изделия, хляб.
  - Разнообразна храна, богата на витамини и микроелементи.
  - Ограничаване на храните, богати на оксалова киселина и на нейните соли.
  - Ограничаване на храните, богати на калций - мляко и млечни продукти, някои листни зеленчуци.
   - Белтъчини в нормално количество - 80-100 грама за денонощие.
   - Леко ограничаване на мазнините с превес на растителни мазнини.
   - Въглехидрати в нормата - 350-450 грама за денонощие с ограничаване на бързо всмукващите се захари, които увеличават ендогенната синтеза на оксаловата киселина.
   - Промиване на пикочните пътища, като се използват отвари, запарки и чайове с диуретично действие и някои плодове и зеленчуци с изразен пикочогенен ефект.
   - Течности малко над нормата - между 1500 и 2700 мл. за денонощие.
   - Общ калориен внос - 2000-2500 калории дневно.

 Начин на приготвяне на храната
 - Допуска се варене (най-добре), печене, пържене, паниране, приготвяне на плодови и на зеленчукови сокове, скара, печене на водна баня, варене на пара.

 Режима на хранене
 - Хранене в строго определени часове, в приятна и спокойна обстановка.
 - Добро сдъвкване на храната.

 Режим на живот
  - Природосъобразен, спокоен живот без напрежение и преумора
  - Избягване на психически и физически пренапрежения и усилия.
  - Успокояване на нервната система - почивка, разходки, умерена и умствена работа, туризъм без преумора.
  - Грижи за закаляване на организма - въздушни и слънчеви бани, утринна гимнастика, поставяне на краката в хладка вода, разтриване на тялото със суха или влажна кърпа, душ с хладка вода преди сън.
  - Избягване на друсане, скачане и бягане.
  - Забранени са всички видове изтощителни спортове.
  - Следене на редовна менструация.
  - Своевременно лечение на заболяванията на жлезите с вътрешна секреция.
  - Грижи за борба със запека.
  - Грижи за нормална стомашна секреция (борба с хиперацидитета).
  - Грижи са нормално телесно тегло.
  - Климатолечение в среднопланински курорти.
  - Умерени морски бани през лятото.
  - Пълна забрана на алкохола и пушенето!





коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Салата от цикория

  Необходими продукти:

  > цикория 600 грама
  > оцет 20 мл.
  > растителна мазнина
  > черен пипер 10-12 зърна
  > сол на вкус

  Почистената от горчивия конус цикория се настъргва на ренде, поръсва се с растителната мазнина, оцета, смления черен пипер и солта и се разбърква.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Салата от пъпки на цикория по италиански


  Необходими продукти:
  > пипки от цикория 600 грама
  > чесън 1-2 скилидки
  > мента 5 листчета
  > растителна мазнина 40 мл.
  > сок от 1 лимон
  > сол на вкус

  Почистените и измити пъпки се нарязват и се заливат със сос, приготвен от счукания чесън, олиото, солта и лимоновия сок. Украсяват се със ситно нарязаните листа от мента.






коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Салата от корени на цикория по Португалски

Penulis : mockata2 on 15.04.2013 г.

15.04.2013 г.

  Необходими продукти:

  > корени от цикория 500 грама
  > чесън 1-2 скилидки 
  > сок от 1 лимон
  > маслини - зелени 10 бр.
  > люта чушка 1 бр.

 За заливката:

  > чесън 1 скилидка
  > сок от 1 лимон
  > манта 5 листчета 
  > горчица 1 супена лъжица
  > зехтин 30 мл.
  > черен пипер 8-10 зърна
  > захар 1/2 чаена лъжичка
  > сол на вкус

 Корените се почистват, измиват, нарязват на тънки колелца и се поставят в подкиселена с лимоновия сок вода. Салатиерата се натърква с разрязания чесън. В нея се поставят нарязаните корени, ситно нарязаните маслини, на които са премахнати костилките, и ситно нарязаната чушка и веднага се заливат със заливката. Тя се приготвя от ситно нарязания чесън, горчицата, смления черен пипер, захарта и солта. При постоянно бъркане към тях се прибавят зехтинът, лимоновият сок и ситно нарязаните листа на ментата.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Забранени и разрешени храни при Атеросклероза

Penulis : mockata2 on 14.04.2013 г.

14.04.2013 г.

Хранителни продукти
 1. Мляко и млечни продукти
   а).Разрешени млечни продукти: прясно мляко и кисело мляко с ниска масленост или обезмаслени до 400-500 грама  на денонощие, кефир от 12 часова закваска, айран, кумис; диетична извара, прясно подсирено сирене от бито краве мляко, козе сирене.
   б). Ограничени млечни продукти: обесмаслено краве сирене, пресен кашкавал тип "Витоша", нетлъсти  видове холандско сирене, сладка ниско маслена сметана (12% масленост).
   в). Забранени млечни продукти: биволско и овче мляко, пълномаслено мляко; сирене смес и овче, високомаслена сметана.

  2. Месо и местни продукти
   а). Разрешени меса: главно не тлъсти меса с предварително отстраняване на екстрактивните вещества като чрез краткотрайно варене на месото и изхвърляне на водата. - телешко, крехко говеждо, домашен заек, нетлъсто агнешко, домашни птици - младо пиле, бройлер, млада кокошка (нетлъста) и пуйка.
   б). Ограничени меса: нетлъсто свинско месо, нетлъста пражка шунка.
   в). Забранени меса: кожа от птици, хрущяли; колбаси - тлъсти домашни наденици, луканки и суджуци; пастърма, пача, кайзер, пушени гърди, тлъста шунка, създърма, бабек; тлъсти и стари меса; месни консерви от свинско и говеждо месо, лебервурст, пастети; животински вътрешности - бъбреци, свински черен дроб, далаци, език, момеци; тлъсти птици - гъска и патица,  дивеч.

 3. Риба и рибни продукти
   а). Разрешени риби: нетлъсти морски и речни пресни риби като: пастърва, цаца, лефер, мряна, пролетен сафрид, клен, бяла риба, карас, червеноперка, шаран -нетлъст, хек, треска, путасу, мерлуза, налим, пролетна скумрия, мойва - до 2-3 пъти седмично по 100-200 грама за денонощие, най-добре да се премахнат екстрактивните вещества като за краткотрайно варене и изхвърляне на водата.; морски продукти като: водорасли и морско зеле.
  б). Ограничени риби: миди, стриди, скариди, калмари (богати на витамин С, РР, D; на йод, калий, магнезий и мед).
  в). Забранени риби: тлъсти морски речни риби като: моруна, гарузи, рибни консерви, паламуд, торук, сом, риба тон, есетра, попчета, океанска скумрия, есенна скумрия, чирози, рибни пастети, хамсия, пушени и мариновани риби; червен, черен и тарама хайвер.

 4. Яйца и яйчни продукти
  а). Разрешени: яйчен белтък
  б). Ограничени: цели яйца по 2-3 седмично, а при тежки форми на атеросклероза 1/2 до 1 яйце седмично!
  в). Забранени: яйчен жълтък, яйца на прах, майонеза.

 5. Мазнини
   а). Разрешени мазнини: растителни мазнини като на първо място е царевично, след това слънчогледово, маслиново, сусамово, соево, орехово и най-накрая фъстъченото.
   б). Ограничени мазнини: прясно краве масло - трябва да се приема само от 10 до 20 грама на денонощие.
   в). Забранени мазнини: животински мазнини като свинската мас, говежда и овча лой, гъша и патешка мазнина, рибена мазнина, осолена и пушена сланина.

 6. Зеленчуци
   а). Разрешени зеленчуци: почти всички видове зеленчуци под формата на салати, гарнитури и ястия, като се предпочитат бяло зеле - при липса на други противопоказания, карфиол, лук, сини домати (ако също няма противопоказания), алабаш, камби, целина, праз, домати, картофи, моркови, зелен фасул, пиперки, краставици, зелен грах - само пасиран, тиквички, червено цвекло, червено зеле - само салата, стерилизирани консерви, маруля, олющена леща, замразени зеленчуци и зеленчукови сокове.
   б). Ограничени зеленчуци: репички, зрял фасул под формата на пюре без люспите, спанак,гъби, нахут, леща - богати на лецитин.
   в). Забранени зеленчуци: коприва, лобода, бакла. киселец, лапад.

 7. Плодове
   а). Разрешени плодове: всички плодове като се приемат в суров, печен или варен вид - круши, ябълки, стерилизирани плодови компоти с малко захар или без захар, дини, дюли, пъпеши, грозде, мушмули, малини, череши, вишни, тикви, ягоди; плодови пюрета и също така може и детски плодови храни.
   б). Ограничени плодове: компоти със много захар, ошав, сини сливи, бадеми, кестени, тиквени и слънчогледови семки, орехи и смокини.
   в). Забранени плодове: сушени плодове като: стафиди, фурми, лешници и фъстъци.

 8. Хляб, тестени изделия и зърнени храни
   а). Разрешени: пълнозърнест пшеничен хляб, хляб тип "Добруджа", пшеничени питки, сухар, макаронени изделия без яйца, обогатени с лецитин - юфка, макарони, кускус, грис, овесени ядки, ориз, булгур, жито, натопено във вода за 24 часа, ашуре, варено жито, обикновени бисквити.
   б). Ограничени: бисквити - приготвени с прясно краве масло или растителни мазнини, бял хляб, топъл хляб.
   в). Забранени: масленки и маслени бисквити с мас, банички и баници, масленици, миленки, пържени закуски като мекици и понички.

 9. Напитки
   а). Разрешени напитки: чай от лайка, липов цвят, преградки от орехи, бял глог, отвара от шипки, магданоз като пречистващо действие, целина - засилва жизнените функции, плодови сокове - натурални и стерилизирани, като много сладките сокове се разреждат с обикновена или минерална вода; нектари, зеленчукови сокове и медовина.
   б). Ограничени напитки: боза със захарин, лимонада със захарин.
   в). Забранени напитки: кафе, какао, газирани напитки, бира, концентрирани алкохолни напитки.

 10. Захарни и сладкарски изделия
   а). Разрешени: фруктоза, сорбит, ксилит, изкуствени подсладители, пчелно млечице, пчелен прашец.
   б). Ограничени: чист пчелен мед, кристална и течна гликоза, захар до 50 грама на денонощие, мармалади, желета.
   в). Забранени: шоколад и шоколадови изделия, торти, локум, сладолед, бонбони, сладкиши - приготвени от маслено тесто, маслени кремове, пържени и силно сиропирани сладкиши като баклава, кадаиф, толумбички и реване.

 11. Подправки
   а). Разрешени подправки: магданоз, копър, чубрица, джоджен, доматено пюре, листа от целина, сладък червен пипер, девесил, чесън, лимонов сок, ванилия.
   б). Забранени подправки: бахар, черен пипер, оцет, кетчуп, дафинов лист, лютив червен пипер, лютиви пиперки и чушлета.

 12. Готварската сол е слабо ограничена до пълна забрана при тежки форми на Атеросклерозата.

Изисквания към храната
   - Ограничаване на съдържащите холестеролни храни
   - Ограничаване на мазнините, като се предпочитат растителните и предимно царевичното и маслиновото (зехтин) масло
    - Нормално количество белтъчини в въглехидрати, като се ограничават бързо всмукващите се захари - захар, гликоза, захарни изделия
    - Храна богата на плодове и зеленчуци вносители на витамини от групите С, В, Р, РР, А и на минерални вещества
    - Разтоварващи дни с плодове и зеленчуци и суровоядство
    - Включване на безмесни храни
    - Нормален питиеен режим
    - Ограничаване на подправките
    - Употреба на плодове и зелечуци, съдържащи целулоза, за борба с запека и поради доброто им пикочогонно действие
    - Използуване на продукти от дейността на медоносната пчела - чист пчелен мед - богат на биостимулатор, които активира обмените процеси в организма
    - По-голямо използуване на морски продукти като: риба, водорасли, морско зеле и други с доказани антисклеротични свойства.
    - Намален калориен внос 2000 и 2200 дневно в зависимост от възрастта и идеалното тегло

Начин на приготвяне на храната
  Варене, печене, варене на пара, приготвяне на пюрета, пасиране, приготвяне на плодови и зеленчукови сокове, задушаване на зеленчуци, печене на скара.
  Да се избягва пържене, задушаване на меса и риби.

Режим на хранене
  Редовно хранене 4-5 пъти дневно по малко, бе преяждане.
  Вечеря най-малко 2-3 часа преди лягане.
  Бавно и добро сдъвкване на храната.
  Грижи за зъбите - системни прегледи и навременно лечение на болните зъби.

Режим на живот
  Избягване на обездвижването - системни физически натоварвания без преумора.
  Лечебни упражнения, утринна гимнастика, дихателни упражнения, въздушни бани, леки спортове без умора.
  Разходки на открито, ходене по пресечена местност, лек туризъм, лов и риболов.
  Физическа работа по няколко часа на ден на открито.
  Пълноценна неделна и годишна почивка
  Нормален сън и удължена почивка след обяд.
  





коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Ролята на витамин В6 в организма

Penulis : mockata2 on 13.04.2013 г.

13.04.2013 г.

  Витамин В6 или пиридоксин. Играе голяма роля при синтезата на белтъците в нашия организъм, както и при обмяна на мазнините. Той влиза в състава на много ензимни системи, които вземат участие в обмяната на аминовите киселини и на ненаситните мастни киселини. Синтезира се чревната бактериална флора. Дневното необходимо количество от витамин В6 е около 2-3 мг. Съдържа се в черния дроб, яйчения жълтък, бирената и хлебната мая, в житните зародиши и др.

  Важен витамин от групата В е също фолиевата киселина, която има мощно антианемично действие. В организма се синтезира по подобие на витамин В6 от чревната бактериална флора. В близкото минало от широко приложение на антибиотици в лечебната практика се е стигало понякога до тежки увреждания на чревните бактерии, до недоимък на фолиева киселина и развитие на анемични състояния. Такъв недоимък на фолиева киселина може да се причини и от недостатъчно приемане на белтъци. Недоимък от фолиева киселина се наблюдава също и при хроничен алкохолизъм. Дневното необходимо количество е около 50 гами. Фолиевата киселина се намира в следните храни: бирената и хлебна мая, черен дроб, спанак, бобови варива, аспержи, листни зеленчуци, брюкселско зеле, карфиол и други.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Супа от ревен

Penulis : mockata2 on 12.04.2013 г.

12.04.2013 г.

  Необходими продукти:

  > равен (плодове) 300 грама
  > вода 600 грама
  > захар 50 грама
  > галета 60 грама
  > кисело мляко 100 грама
  > яйце 1 бр.
  > канела 1 грам
  > карамфил 2 бр.
  > ягоди 8-10 бр.
  > ванилия 1 прах

  Плодовете на ревена се почистват от тънката кора, измиват се и се нарязват. В кипяща вода се поставят канелата, карамфилчетата, плодовете на ревена и галетата. Супата се вари 4-5 минути. Отделно жълтъкът се разбива с киселото мляко и при непрекъснато бъркане се изсипва в горещата вода. Белтъкът се разбива заедно с малко захар и ванилията на пяна. Преди сервирането на супата в чините се поставя по 1 чаена лъжичка от пяната и по 3-4 ранни ягоди.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Витамин РР

Penulis : mockata2 on 11.04.2013 г.

11.04.2013 г.

  Витамин РР (ниацин, никотинова киселина) е открит от Казмир Функ. Намира се в доста голямо количество в черния дроб (17-20 мг %), сушената бирена и хлебна мая (около 40-60 мг %), в повечето гъби (около 50 мг %), оризовите трици (20 мг %). Съдържа се също в сиренето, месото, морковите и доматите (10 мг %).
  При продължително недостатачно хранене или пълна липса на витамин РР, както и при ядене на царевица, се развива болестта пелагра. Тази болест дава следните признаци: загрубяване и потъмняване на кожата по откритите част на тялото (ръце, лице, уши, нос), диария, увреждане на нервната система, душевни разтройства. Болестта може да завърши със смърт. В миналото у нас са боледували хиляди хора от пелагра, сега обаче не се среща.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Какво трябва да се знае за Витамин В2

Penulis : mockata2 on 10.04.2013 г.

10.04.2013 г.

  Витамин В2 (рибофлавин, лактофлавин) се синтезира само в растенията, а животните го приемат наготово с храната. Най-много рибофлавин се съдържа в черния дроб, мозъка и бъбреците на животните, жълтъка на яйцата, бирената и хлебната мая. Доста много витамин В2 се намира в пшеничените зародиши, спанака, червените домати, соята, сините сливи, хайвера, млякото (лятното).

  Този витамин е извънредно важен за организма. Ако той липсва в храната, развива се болестта  арибофлавиноза, при която очите и езикът се зачервяват, устните се подсичат и гълтането се затруднява.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Супа от цветове на латинка

Penulis : mockata2 on 9.04.2013 г.

9.04.2013 г.

    Необходими продукти:

  > цветове на латинка 120 грама
  > краставички 300 грама
  > домати 300 грама
  > магданоз 1/2 връзка
  > растителна мазнина 40 мл.
  > вода 500 мл.
  > сол на вкус

  Добре измитите в течаща вода краставички и домати се настъргват на ренде и към тях се прибавят растителното масло, солта и водата. След разбъркване супата се разпределя в 4 чинии, като се украсява с цветчета от латинката.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Витамин В1

  От както е открит витамин В1, от дрождите или черния дроб са изолирани около 30 различни вещества, от които 15 принадлежат към витамините от група В и носат най-различни наименования.


  Витамин В1 се нарича още тиамин (поради съдържанието му на сяра) или аневрин поради това, че предпазва нервите  от възпаление. Когато липсва в храната, получава се болестта Бери-бери. Изразява се с поражение на сърцето, появява се отоци по краката, тежки парализи и може да завърши със смърт. Витамин В1 се съдържа в голямо количество в дрождите (хлебна и бирена мая), черния дроб, обвивката на житните зърна (пшеница, трици), особено в кълновете на житните семена (пшеница, ечемик, овес, ориз), жълтъка на яйцето, соята, лещата, грахта, зрелия фасул. При лекуване е необходимо болният да приема дневно 10-20 мг витамин В1. Това количество се съдържа в 250-300 гр. бирена мая или 80-200 гр. суха бирена мая. Може  да се вземе също 200 гр. прясна мая за хляб, която съдържа около 4 мг. витамин В1, или 200 гр. отвара от пшеничени трици, съдържаща около 2 мг. витамин В1. 





коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Супа от коприва

  Необходими продукти:

  > млада и прясна коприва 400 грама
  > пресен лук 3 стръка
  > ориз 50 грама
  > прясно масло 50 грама
  > яйца 4 бр.
  > сметана 50 грама
  > лимонов сок 15 мл.
  > вода 600 мл.
  > сол на вкус

  Копривата и пресният лук се почистват, измиват и нарязват на ситно. Поставя се в съд заедно с почистения и измит ориз. Заливат се в водата и се варят на умерен огън. Посолява се. Готовата супа се разпределя в 4 чинии. Поднася се, овкусена с лимоновия сок, като се прибавят маслото, сметаната и нарязаните на дребно твърдо сварени яйца.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Супа от корени на репей

Penulis : mockata2 on 8.04.2013 г.

8.04.2013 г.

  Необходими продукти:

  > корени от репей 300 грама
  > киселец 1 връзка
  > пресен лук 2-3 стръка
  > магданоз 1/4 връзка
  > растителна мазнина 50 мл.
  > червен пипер 5 грама
  > черен пипер 10-20 зърна
  > гореща вода 800 мл.
  > кашкавал 150 грама
  > сол на вкус

  Изчистените, обелени и измити корени на репея се нарязват на ситно и се заливат със студена вода. Ситно нарязаният лук се задушава в растителна мазнина и малко вода. Към него се прибавят корените и репея, киснати в студената вода 1 час за отстраняване на горчивия вкус, и ситно нарязаният киселец. Сместа се задушава до омекване на репея. Прибавят се червения пипер, солта и горещата вода. Готовата супа се поднася, поръсена със ситно нарязания магданоз, настъргания кашкавал и смления черен пипер.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Какво трябва да знаем за Витамин С

Penulis : mockata2 on 7.04.2013 г.

7.04.2013 г.

  Витамин С е един от най-важните витамини за човешкият организъм. Той е с изключително биологично действие. Необходим е за всяка жива клетка. Витамин С взема участие във всички окислително-откислителни процеси, в обмяна на белтъците, в образуването на съединителна тъкан и особено костите и зъбите. Голяма е ролята на витамин С в защитата на организма срещу инфекциозните и простудните заболявания. Съдействува за обезвреждането на различни   те отровни вещества, проникнали отвън или образували се в организма при неправилна  обмяна на веществата. Витамин С подтиква формирането на различни кръвни клетки на кръвното багрило. Той засилва устойчивостта на кръвоносните капиляри, като подпомага изграждането на спояващи клетките вещества. Витамин С има връзка също с различните хормони и жлези с вътрешна секреция, на първо място с надбъбречната жлеза.
  При нормален внос на витамин С в организма, но при смущение на неговото всмукване от червата поради заболяване на стомашно-чревния канал (гастрит, ентероколит) или при значителното му изразходване се предизвикват болестни състояния, изразени било с признаците на частичен недоимак (хиповитаминоза), било с пълен нодоимак (скорбут).


  При хиповитаминоза човек усеща лесна физическа умора и умствена умора, става раздразнителен , податлив на простудни заболявания, не може да спи добре.
  При авитаминоза то чувства неопределени болки към по цялото тяло, в мускулите и костите. Настъпва склонност към кръвотечение  от венците, появяват се подкожни кръвоизливи, обща отпадналост.
  Източници богати на витамин С, за някои плодове и зеленчуци, като шипка, лимони, вишни, ябълки, сладък червен пипер, магданоз, зеле, зелен лук, маруля, домати, различни листа от диворастящи растения, като коприва, лапад, хмел, люцерна, иглика и др. В някои зеленчуци витамин С се намира в много устойчива форма благодарение на наличието на противо окисляващо вещество: такива зеленчуци са на пример сладките червени чушки и лимоните. В други храни той се разрушава много лесно, като на пример шипките.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Ролята на витамините за храненето

Penulis : mockata2 on 6.04.2013 г.

6.04.2013 г.

  Витамините са химически вещества с различен строеж и са от изключително важно биологично значение за организма. Те са свързани с цялостната му дейност: участвуват в работата на мозъчната кора и периферните нерви, променят електрическата проводимост;
- играят изключителна роля в процесите на окисляване и разпад, както и в синтезата на нови вещества;
 -  подпомагат кръвообращението и жлезите с вътрешна секреция;
 -  вземат участие в най-важните процеси на обмяна на веществата;
 -  повишават съпротивата на организма;
 -  регулират пропускливостта на кръвните капиляри;
 -  засилват функциите на половите и другите жлези.


  Без витамини животът е немислим. Затова един от първите откриватели на витамините, полският учен Казимир Функ, ги нарече "белтък на живота"
  Организмът се нуждае от извънредно малки количества витамини. На ден е необходимо около 100-150 мг. от всички витамини, взети заедно т.е. около 10 000 пъти по-малко от количеството на белтъците, мастите и въглехидратите .За човека най-важни са витамин А1, витамин B1 (тиамин), витамин В2 (рибофлавин),  витамин В6 (пиридоксин), витамин РР (никотинова киселина, ниацин), витамин H (биотин), пантотенова киселина, парааминобензоена киселина, фолиева киселина, витамин B12 (цианкобалмин), витамин C, витамин Р (цитрин), витамин D, витамин E, витамин K. Една част от витамините се разтварят във вода, адруги в мазнини
 -  водоразтворими витамини (B,C,P)
 -  мастноразтворими витамини (A,D,E и К).
Много от витамините се получават по синтетичен начин.
  Едни витамини засилват действието на други витамини, т. е. те са синергисти, а други намаляват действието им - т. е. те са антагонисти (като витамин А и С). Затова не трябва безконтролно да се вземат големи дози от отделните витамини, колкото и пръв поглед да изглеждат невинни. За препрочитане е да се приемат естествени витамини, такива, каквито са в храните, за да се избегне предозирането и вредното им действие.
  Успоредно с проучването на витамините (количествено съдържание в отделните храни, тяхната промяна при различна технологична преработка, обмяната им в организма и тяхното биологично действие) започнаха изследвания и върху антагонистите, инхибиторите и антиметаболитите на витамините. Действително някои автори откриха антивитамини в някои плодове и зеленчуци, особено вещества  с антивитамин В1, действие. При нормални условия  обаче и здрав организъм стомашният и чревният сок значително инактивират тези вещества и те не могат да проявят вредно действие в организма. От друга страна, количеството на тези антивитамини, например в капините, касиса, червените боровинки и др., е сравнително малко въздействие върху витамин В1, че да се получи болестно състояние.
  Много от  антагонистично действие на витамините се намират широко приложение в лечебната практика като лекарства, употребени, разбира се, в дози, стократно по-големи от тези, които се намират в естествените продукти.
  При липса на витамини в храната се получава заболяване - авитаминоза. При пълна липса на витамин А в храната заболяват очите на деца и възрастни (кератомалация, пълна слепота). Поради липса на витамин B1 се заболява от болестта бери-бери и пр.




коментара | | ПРОЧЕТЕТЕ ПОВЕЧЕ...

Представена публикация

Как да разберем дали сме дебели

  Убеждението, че човек е пълен, защото тежи доста килограми, може да бъде погрешно. Пълнотата зависи от мастната тъкан, а не от теглото. По...

Архив

Общо показвания

 
Company Info | Contact Us
Copyright © 2013. Здравна тема . Всички права запазени.
Всички статии могат да бъдат ползвани само чрез изричното споменаване на източника.
Design Template by Здравна тема | Powered by Blogger